«

»

Zalesie Dolne [ok. 52 km]

W gorące popołudnie 28 sierpnia wybraliśmy się do Zalesia Dolnego, gdzie odbywał się właśnie festiwal Otwarte Ogrody. Zalesie, pełne uroku i usytuowane w lesie, od 64 lat jest dzielnicą Piaseczna.

Na początku, wstąpiliśmy na teren przedwojennej willi mieszczącej w sobie galerię sztuki – “Kolonię Artystyczną”.

W związku z festiwalem, wystawiono tu przypominające hologramy rzeźby autorstwa Rob Roya.

Artysta ma w swoim dorobku ponadto obrazy, grafiki czy murale. Jest także projektantem mebli, jak i samych wnętrz mieszkalnych.

Następnie podjechaliśmy nad stawy znajdujące się koło rzeki Jeziorki. Na zdjęciach może tego nie widać, ale plaże wokół nich były tego dnia oblegane przez mieszkańców.

Kolejnym przystankiem był Dom Zośki, czyli willa z 1929 r., zamieszkiwana w okresie letnim przez znanego również z książki “Kamienie na szaniec”, podporucznika AK Tadeusza Zawadzkiego “Zośkę”. Rodzina Zawadzkich organizowała tu także spotkania konspiracyjne Polskiego Państwa Podziemnego.

Aby dom nie popadł w ruinę, zbierane są obecnie fundusze na jego remont i stworzenie tu placówki muzealnej. Odbywa się to w ramach fundacji “Dom Zośki”.

W drodze powrotnej przejechaliśmy z kolei przez miejscowość o wdzięcznej nazwie: Jazgarzewszczyzna (nie mogliśmy oprzeć się pokusie zrobienia zdjęcia tabliczce)..

Dalej kierowaliśmy się już na Ursynów.

Z planowanej krótkiej przejażdżki wyszła nam całkiem przyjemna i dość ciekawa wycieczka.

 

Trasa:

Pobieranie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: