«

»

Nawigacyjny Rajd Rowerowy – Twierdza [ok. 41* km]

Drugi z organizowanych w tym roku Nawigacyjnych Rajdów Rowerowych prowadził przez tereny Bemowa, a dokładniej wokół znajdujących się tu fortów carskiej Twierdzy Warszawa.

Start wyznaczony został przy ul. Księżycowej, na skraju bemowskiego lasu.

Jedne z pierwszych pytań dotyczyły obiektów mieszczących się przy lotnisku Warszawa-Babice.

Wkrótce dotarliśmy do terenów Legii, przy ulicy Waldorffa. Tam, odkryliśmy w zaroślach ruiny istniejącego tu kiedyś hipodromu.

Kolejne pytania zaprowadziły nas do samego Fortu Bema.

Fort został zbudowany w latach 1886-1890 w ramach wewnętrznego pierścienia Twierdzy Warszawa. Pierwotnie nazywany był Fortem P (od nazwy istniejącej tu ówcześnie wsi Parysów).

Dziś jest to obszar rekreacyjny – wokół fortu można pływać m.in. na rowerach wodnych.

Pogoda niestety nam nie dopisywała. Mniej więcej w połowie trasy rozpadało się na dobre. Postanowiliśmy w związku z tym skryć się pod dachem pobliskiego sklepu i przekąsić coś na pocieszenie.

Jak zauważyliśmy, inni z tej zmiany aury chyba byli zadowoleni;)

Na szybkie przejaśnienie nie mieliśmy co liczyć – niebo było całkowicie zachmurzone, a prognozy pogody w naszych telefonach tylko to potwierdzały. Postanowiliśmy się jednak nie poddawać. Ruszyliśmy więc dalej. W dość szybkim tempie odwiedziliśmy m.in. tereny Wojskowej Akademii Technicznej, a następnie już zupełnie przemoknięci dotarliśmy do osiedla Boernerowo.

Na jego terenie mieściła się kiedyś Transatlantycka Radiostacja Nadawcza. Powstała w latach 20. XX wieku, jako ogromna inwestycja komunikacyjna. Podczas II  wojny światowej została jednak zniszczona. Osiedle zbudowane wokół niej (z inicjatywy pułkownika Ignacego Boernera, od którego nazwiska przyjęło nazwę) istnieje do dzisiaj.

Rajd zakończyliśmy w okolicy ul. Radiowej. Kiedy dotarliśmy do wyznaczonej mety akurat przestało padać… Pozostało nam więc szybko udać się na rozgrzewający obiad. Wybraliśmy w tym celu jedną z bemowskich pizzerii – nie wymienimy tutaj jednak jej nazwy, ponieważ nie okazała się ona godna polecenia…

 

* 41 km – taki dystans przebyliśmy razem z dojazdami do startu oraz z mety do domu. Organizatorzy rajdu oceniają długość jego trasy na 18 km.

Trasa:

Pobieranie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: