Na dzisiejszą wycieczkę wyruszyliśmy z Belska Dużego położonego koło Grójca.
Pierwszy fragment trasy prowadził przez Rezerwat Przyrody Modrzewina. Tutejszy las robi wrażenie naprawdę starego, a rosnące tu modrzewie osiągają wysokość 40 m i średnicę pni 120 cm.
Chwilę potem wjechaliśmy do miejscowości Rożce, gdzie pełno było sadów. Większość drzewek porastały gęsto wiśnie. Wszędzie wokół było czerwono.
Z kolei w miejscowości Wygnanka minęliśmy stawy na Jeziorce.
Na okolicznych polach kwitły pięknie maki, stokrotki i inne kwiaty.
Zbaczając z lokalnej drogi na Białą Rawską chcieliśmy jeszcze odnaleźć tzw. “głaz mszczonowski”. Nie było to łatwe zadanie, okazało się, że jest on nieźle ukryty w pokaźnych zaroślach…
Jest to ogromny głaz narzutowy – drugi co do wielkości w Polsce. Został mianowany pomnikiem przyrody. Ma 12 metrów długości, 8,5 metrów szerokości i 3 metry wysokości. Kiedyś był podobno jeszcze większy, jednak niestety w okresie międzywojennym odłupano jego część do celów budowlanych. Mimo wszystko, po przedarciu się przez gęste krzaki przypominające z charakteru tropikalną dżunglę, głaz robi niesamowite wrażenie.
Niestety nie dało się go objąć całego na zdjęciu, ale mamy nadzieję, że uwidocznione fragmenty pozwalają mniej więcej wyobrazić sobie jego rozmiary.
Wkrótce dotarliśmy do Białej Rawskiej. To tu urodził się i mieszka nadal najsilniejszy człowiek świata – Mariusz Pudzianowski. Jak widać na zdjęciu, jego dom łatwo jest rozpoznać :)
W Białej Rawskiej znajduje się też pałac Aleksandra Leszczyńskiego, wybudowany w końcu XIX w. Po II wojnie światowej został on upaństwowiony – umieszczono w nim izbę porodową oraz mieszkania prywatne. Obecnie jest w kiepskim stanie. Wewnątrz działa jednak restauracja.
We wsi Wola Chojnata wpadliśmy natomiast zobaczyć neorenesansowy pałac Węsierskich. Został on zbudowany według projektu Henryka Marconiego w 1873 r. Wokół rozpościera się park.
Na terenie znajduje się także spichlerz.
Wracając do Belska minęliśmy jeszcze klasycystyczny pałac w Małej Wsi, pochodzący z drugiej połowy XVIII w. Otacza go park, a zaraz obok znajduje się wspomniany przez nas wcześniej rezerwat “Modrzewina”.
Trasa:
2 Komentarze
Avatea
16 września 2016 na 10:47 (UTC 1) Link do tego komentarza
Jak tam pięknie! Co chwilę, odkrywam nowe miejsca w kraju, gdzie chcę ze Szkodnikami pojechać. Mazowsze jeszcze przed nami nie odkryte. Może na następne wakacje…
Mazbike
20 września 2016 na 21:57 (UTC 1) Link do tego komentarza
Zapraszamy i pozdrawiamy! :)