«

»

Nawigacyjny Rajd Rowerowy – Sadyba i Wilanów [ok. 33 km]

W maju organizowany był kolejny Nawigacyjny Rajd Rowerowy – tym razem po Sadybie i Wilanowie. Okolicach dobrze nam znanych i opisanych chociażby przy okazji naszej wycieczki Szlakiem Latarni Gazowych na Sadybie i po Wilanowie.

Start rajdu wyznaczono na placu przy kościele Św. Antoniego na Czerniakowie. Budowa tej świątyni ufundowana została przez Stanisława Lubomirskiego (miało to być rodzinne mauzoleum), a autorem projektu był wspominany przez nas już wielokrotnie, Tylman z Gameren.

Weekend, w który wybraliśmy się na przejażdżkę poszukując odpowiedzi na zadane pytania, był dość słoneczny i gorący. Wokół pięknie kwitły drzewa, w tym śliczny i pachnący bez, a przydomowe ogródki nabierały swojego malowniczego uroku.

Kolejne pytania szybko zaprowadziły nas na uliczki Sadyby.

Niektóre punkty dotyczyły oczywiście charakterystycznych dla Sadyby latarni gazowych.

Wkrótce trasa przeniosła się również nad Jeziorko Czerniakowskie i następnie w okolice Fortu Czerniaków.

Na ulicy Okrężnej znajduje się wyjątkowy obiekt – pomnik kolejki wilanowskiej. Upamiętnia on przebiegającą tędy linię łączącą Warszawę z Konstancinem i Piasecznem. Początkowo, wagony ciągnięte były przez konie, zastąpione później przez lokomotywy parowe. Zlikwidowano ją w 1971 r. Inną pamiątką po kolejce jest budynek stacji nieopodal Pałacu w Wilanowie.

Na zdjęciu dojrzeć można również bruk – kocie łby na ul. Okrężnej, utworzone z kamieni polnych jeszcze w czasach carskich.

Dodatkowo, w tej części Sadyby łatwo odnajdziemy charakterystyczne budynki osiedla oficerskiego. Niegdyś działało tu nawet kasyno wojskowe.

Nieopodal znajduje się park sąsiadujący z Muzeum Techniki Wojskowej (utworzonym na terenie dawnego rosyjskiego fortu IX Czerniaków).

Mieści się tu Skwer Ormiański z krzyżem ormiańskim.

Jedna z uliczek mijanych po drodze.

Druga część rajdu prowadziła do Wilanowa (okolice ulicy Biedronki czy Królowej Marysieńki). Rajd zakończyliśmy przy budynku poczty koło Pałacu w Wilanowie.

 

Trasa:

Pobieranie

2 Komentarze

  1. M

    Strona fajna, zdjęcia fajne, tylko te zamieszczenie trasy rajdu nawigacyjnego może popsuć zabawę innym (lub ułatwić)

    1. Mazbike

      Witamy, dziękujemy za miłe słowa. Co do rajdu, to chcielibyśmy uspokoić – z publikacją relacji zawsze wstrzymujemy się do momentu zakończenia rywalizacji. Data widoczna przy opisie to data naszej wycieczki (czy w tym przypadku – dnia, w którym wzięliśmy udział w zabawie). Pozdrawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: