«

»

Mazbike w Płocku – Dzień 1 [ok. 60 km]

Początek sierpnia spędziliśmy w Płocku. Pierwszego dnia ruszyliśmy na wycieczkę z biegiem Wisły. Okazało się, że właśnie wtedy na plaży trwał również hip hopowy festiwal i panował tu niezły zgiełk…

My przejechaliśmy się skarpą nad rzeką.

Kiedy dojechaliśmy do Brwilna, przystanęliśmy na chwilkę przy tutejszym drewnianym kościele pochodzącym z 1740 r. Wewnątrz oglądać można jeszcze starsze od niego: rzeźbę Matki Boskiej z XV w., rzeźbę Chrystusa z XVI w. czy ołtarz z XVII wieku.

Mijana po drodze jabłonka:

Całą drogę towarzyszyła nam piękna pogoda, a chmury na niebie dodatkowo urozmaicały krajobraz.

Przy ujściu rzeki Skrwa odpoczywały sobie kaczki i łabędzie.

Jadąc dalej nagle znaleźliśmy się w miejscowości Murzynowo, która dobrze znana jest wielu geografom :)

Zrobiliśmy sobie też krótki przystanek w Rokicicach.

Znajduje się tu dość niezwykły kościół. Świątynia pod wezwaniem świętych Apostołów Piotra i Pawła zbudowana została w stylu romańskim w XIII wieku. Później była wielokrotnie przebudowywana. Jest to najstarszy ceglany kościół na Mazowszu.

Okoliczni mieszkańcy postanowili utrwalić swoją historię na jego murach. Warto przejść się dokoła odkrywając pozostałe napisy czy symbole – np. narzędzi rolniczych, ryb czy słońca.
W cegłach widoczne są też dość tajemnicze dziury – nie jest dziś pewny ich cel, ale prawdopodobnie powstały w wyniku wzniecania tu ognia w wielkanocne Wielkie Soboty.

Kościół ten pełnił również funkcję obronną.

W Brudzeniu Dużym przejechaliśmy się po terenie parku otaczającego dworek z przełomu XIX i XX wieku (zastąpił wtedy istniejący tu dworek drewniany, który został zniszczony w wyniku pożaru). Obecnie znajduje się w nim szkoła.

 

Wracając do Płocka, naszym oczom ukazał się poniższy widok.

Petrochemia powstała 1960 roku. Zajmuje obszar 11,85 km².

 

Opuszczając okolice rafinerii niestety nie udało nam się znaleźć mistrza zmiany, dlatego zmuszeni zostaliśmy do zawrócenia i powrotu do Płocka trochę naokoło…

 

Trasa:

Pobieranie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: