«

»

Białobrzeskie szlaki wzdłuż Pilicy [ok. 71 km]

Na kolejną wycieczkę ruszyliśmy z miasta Białobrzegi, leżącego nad Pilicą. Dla zachęty, po dojechaniu na miejsce, zaczęliśmy od odwiedzenia tutejszej lodziarni znanej z pysznych lodów (przy ul. Krakowskiej, głównej ulicy przecinającej miasteczko) – polecamy :)

Nasz pierwszy przystanek stanowiły Wyśmierzyce, czyli najmniejsze miasto w Polsce (pod względem ludności oczywiście).

Główna ulica Wyśmierzyc:

Kierując się na Nowe Miasto nad Pilicą, minęliśmy po drodze urokliwy drewniany kościółek (zbudowany z modrzewia) znajdujący się w środku lasu, w miejscowości Waliska.

Na jego terenie stoi figura Św. Jana Nepomucena:

Wkrótce dotarliśmy nad Pilicę

oraz do Nowego Miasta nad Pilicą. W oczy rzucił się nam pałac zbudowany na nadrzecznej skarpie. Pałac Granowskich, bo o nim mowa, pochodzi z połowy XVIII w. Otacza go park, a sam budynek powstał w duchu późnego baroku.

Pałac jest obecnie w stanie surowym. Jakiś czas temu poddano go remontowi, którego później zaprzestano.

Ze względu na to, że powoli zaczynało nam burczeć w brzuchach, postanowiliśmy skoczyć szybko na obiad. Trafiliśmy do przyjemnej knajpki o wdzięcznej nazwie “Gastrofaza”.

Na pobliskim placu Armii Krajowej stoi dość nietypowy pomnik – jest to myśliwiec LIM 5 z lat 50-tych, który swoją służbę zakończył w 1989 r.

Na Białobrzegi wracaliśmy po drugiej stronie Pilicy. W Świdnie minęliśmy kolejny pałac z XVIII wieku. Jest  on niedostępny dla zwiedzających, ale z drogi eksponował się dość dobrze. Wybudowany został w stylu barokowo-klasycystycznym. Otacza go park.

W miejscowości Osuchów trafiliśmy na zniszczony most, który “zagrał” w filmie “Zmróż oczy” (fragment filmu można obejrzeć tutaj). Został on postawiony w 1978 r. przez wojsko.

Wycieczkę zakończyliśmy w Białobrzegach, w momencie malowniczego zachodu słońca nad Pilicą.

 

Trasa:

Pobieranie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: