«

»

Nawigacyjny Rajd po Śródmieściu Historycznym [ok. 10 km]

W lipcu przyszła pora na drugi etap Nawigacyjnego Rajdu Rowerowego (przypominamy wpis majowy). Wyruszyliśmy zatem w trasę szukać odpowiedzi na rajdowe pytania, tym razem dotyczące warszawskiego Śródmieścia.

 

Start miał miejsce przy pl. Politechniki i stojącym tu wyjątkowym gmachu uczelni – w stylu włoskiego renesansu, który jest uważany za najwspanialszy budynek przełomu XIX i XX w. w Warszawie. W jego sercu znajduje się ogromna aula, otoczona krużgankami.

Będąc na pl. Politechniki warto zwrócić jeszcze uwagę na słupy trakcyjne przejeżdżających tędy tramwajów – przy skrzyżowaniu Nowowiejskiej i Polnej stoi jeden “nieużywany” słup – jest to przedwojenna pamiątka! Kiedy w 1908 r. elektryfikowano tramwaje, Warszawa zastosowała bardzo nowoczesne rozwiązanie świadczące o jej stopniu zaawansowania cywilizacyjnego – schowała rozdzielnię prądu pod ziemię (zachowano okrągły właz, który widać na płycie chodnika). Na samym słupie dopatrzyć się można także śladów po wojennych kulach.

Kolejne pytania rajdu poprowadziły nas m.in. przez Plac Konstytucji i Plac Zbawiciela, gdzie trzeba było wykonać zdjęcie premiowe stojącej tu tęczy. Wbrew pozorom tęcza nie promuje równouprawnienia homoseksualistów, a wg autorki, Julity Wójcik, ma ona symbolizować “przymierze rozumnej nadziei i rozumnej radości w czasach kryzysu rozumu”.

W okolicach Placu Trzech Krzyży zaglądaliśmy też w podwórka kamienic, gdzie można znaleźć jeszcze kapliczki:

Podczas rajdu po Śródmieściu nie mogło zabraknąć pytań związanych z Powstaniem Warszawskim. Poniżej zdjęcie tablicy informującej o istniejących w tym miejscu kanałach:

Dżako i atlanci w polskich strojach ludowych na ul. Mokotowskiej:

Trasa wiodła także przez miejsca związane z wieloma wybitnymi artystami, jak np. w Alei Róż, gdzie mieszkali poeci tacy jak Konstanty Ildefons Gałczyński i Antoni Słonimski, czy przez ul. Johna Lennona. Odpowiedzi szukaliśmy także przy Zachęcie, gdzie znaleźć należało napis “I love art”.

Łącząc za to sztukę z nauką, na budynku szkoły im. Mikołaja Reja utworzono taki oto mural:

Koniec trasy nawiązywał ponownie do smutnej części historii stolicy – przejechaliśmy obok Pawiaka, kończąc przy pomniku Umschlagplatz.

Zachowany fragment bramy do carskiego więzienia śledczego, Pawiaka:

W sumie udało nam się znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, chociaż jedno sprawiło nam trochę kłopotów… Teraz zachęcamy do oddawania głosów na nasze premiowe zdjęcie “Złapać tęczę” opublikowane na Facebooku.

 

Trasa:

Pobieranie

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: